Spádové obce
Bílina patří mezi města s rozšířenou působností, do které spadá sedm obcí - Hrobčice, Hostomice, Ohníč, Ledvice, Světec, Měrunice a Lukov.
Hrobčice

Obec Hrobčice ( Hrobschitz) leží na okraji Českého středohoří nedaleko vrchu Bořeň. Spravuje celkem osm přilehlých osad. Po stránce hospodářské činnosti se jedná o obce převážně zemědělské, ačkoliv po roce 1989 bylo zemědělství částečně utlumeno. Hrobčice patří k obcím s bohatou historií. První zmínky se objevují již kolem roku 1240, tedy v době vlády českého krále Václava I. Mezi největší zajímavosti Hrobčic a jejích osad patří kostel sv. Havla v Hrobčicích, kostel sv. Vavřince v Mirošovicích, kostel sv. Jakuba v Mrzlicích a kostel sv. Prokopa na Mukově.
Lukov

Obec Lukov, vykonávající správu i pro sousední obec Štěpánov se nachází v malebné krajině chráněné krajinné oblasti Českého středohoří, sevřené od jihu hradišťanským hřebenem a od severu Štěpánovskou horou. Z celého údolí je krásný výhled na podhůří Krušných hor a na hory samotné. V obcích se křižuje několik turistických cest, které zavedou návštěvníky na nejvyšší horu Českého středohoří – Milešovku, Červený Újezd a zříceninu hradu Kostomlaty. Východním směrem se nachází zříceniny strážních hrádků Oltáříček a Ostrý. O tom, že je obec rekreačním místem, svědčí i skutečnost, že je v obci velký počet chatařů.
Měrunice

Obec Měrunice leží 10 km od Bíliny a dodnes si zachovává charakter příjemné zemědělské obce. Nejstarší osídlení dokládají archeologické nálezy z 8. stol., kdy zde žil lid knovízské kultury. První písemná zmínka o Měrunicích pochází z roku 1295 a popisuje vladyku Jana, který vlastnil zdejší tvrz a patrně i ves. Ve 14. století zde byl vybudován kostel sv. Stanislava, který je dnes zařazený v ústředním seznamu kulturních památek České republiky a je dominantou obce. V obci působí sbor dobrovolných hasičů a fotbalový klub.
Ledvice

Město Ledvice leží v těsném sousedství Bíliny. Je charakteristické zcela ojedinělou přítomností průmyslu na svém území. V jejím sousedství stojí úpravna uhlí, která zaměstnává podobně jako elektrárna lidi žijící v širokém okolí. Bezprostřední blízkost těžní jámy dolu, která se má v budoucnu stát obrovský jezerem, dává městu vidinu rozvoje i pozitivní proměny životního prostředí. Přestože má na současný vzhled obce vliv zejména důlní činnost, nachází se v obci příjemná zákoutí zvoucí k odpočinku.
Ohníč

Obec Ohníč se rozkládá v malebném údolí nedaleko města Hostomice. Na její rozvoj i vzhled měla velký vliv zemědělská a hornická činnost. Výstavba železniční trati Trmice – Bílina a otevření dolů Karolína a Svornost v 2. polovině 19. století se podílelo na rozvoji jinak zemědělské obce. Tyto skutečnosti si obec připomíná „huntem“ vystaveným v centru obce.
Hostomice

Městys Hostomice se nachází v malebném údolí na úpatí Krušných hor a Českého středohoří mezi lázeňskými městy Teplicemi a Bílinou na křižovatce do města Duchcova. První zmínky o obci najdeme už v roce 1225, kdy vdova po Kojatovi, Vratislava, založila klášter Křižovníků pro ženy v nedalekém Světci a darovala mu kromě dalších 14 osad i osadu Hostomice.
Světec

Obec Světec leží severovýchodně od města Bíliny, svou bohatou historii dokládá archeologickými nálezy kultury knovízské, ale také z mladšího období, z období stěhování národů. Nejvýznamnějšími dominantami obce jsou kostel sv. Jakuba Většího, zámek a fara opravená v r. 2006. Kostel vznikl nejspíše na počátku 13. století. Byl vybudován v románském slohu, dostavěn byl v rané gotice a nynější podobu získal v letech 1731 – 1733. Zámek nechal postavit na místě původně románského kláštera pražský arcibiskup Jan Josef hrabě Breuer v letech 1694 – 1710 v raně barokním slohu. Dvoupatrová budova se sedlovou střechou je obklopena parkem. V minulých letech byl zámek opraven a nyní je využíván jako sídlo obecního úřadu. Kromě toho v něm byla instalována pamětní síň malíře a grafika Vojtěcha Preissiga, který se ve Světci roku 1873 narodil. Areál zámku a kostela dotváří nově rekonstruovaná budova bývalé fary, která slouží jako místo relaxace nejen pro občany Světce.