Turistický a informační portál

Bílina

Ohníč

IMG 5533

Obec Ohníč se rozkládá v malebném údolí nedaleko města Hostomice. Na její rozvoj i vzhled měla velký vliv zemědělská a hornická činnost. Výstavba železniční trati Trmice – Bílina a otevření dolů Karolína a Svornost  v 2. polovině 19. století se podílelo na rozvoji jinak zemědělské obce. Tyto skutečnosti si obec připomíná „huntem“ vystaveným v centru obce.


Vesnice Ohníč se nachází na území okresu Teplice a náleží pod Ústecký kraj. Příslušnou obcí s rozšířenou působností je město Bílina. Obec Ohníč se rozkládá asi sedm kilometrů jižně od Teplic a osm kilometrů severovýchodně od města Bílina. Dle regionálního turistického členění patří do oblasti Krušných hor a podkrušnohoří. Počet trvale žijících osob této středně velké vesnice se pohybuje kolem čísla 740 obyvatel. Ohníč se dále dělí na pět části, konkrétně to jsou: Dolánky, Křemýž, Němečky, Ohníč a Pňovičky. Obec je vzdálená přibližně 16 km od německých hranic.

Pro předškoláky je v obci mateřská škola. Pro využití volného času je v obci k dispozici další sportoviště. Dále bychom v obci našli knihovnu, kostel a hřbitov. Z další občanské vybavenosti je zde rovněž poštovní úřad. Místní obyvatelé mohou využívat plynofikaci, kanalizaci i veřejný vodovod. Vesnicí prochází železnice a je zde i železniční stanice.

Vesnice Ohníč leží v průměrné výšce 195 metrů nad mořem. První zmínku o obci nalezneme v historických pramenech v roce 1404. Celková katastrální plocha obce je 707 ha, z toho orná půda zabírá pouze třicet procent. Kolem jedné třetiny výměry obce je zalesněná. Menší část plochy obce zabírají také louky (méně než jednu třetinu).

Kostel svatého Petra a Pavla je barokní kulturní sakrální památkou ve vesnici Křemýž, která je částí obce Ohníč. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.  http://www.ohnic.cz/
Vytvořeno 18.10.2019 10:00:48 | přečteno 574x | lada.hubackova
load