Turistický a informační portál

Bílina

Měrunice

měrunice   autor

Obec Měrunice leží 10 km od Bíliny a dodnes si zachovává charakter příjemné zemědělské obce. Nejstarší osídlení dokládají archeologické nálezy z 8. stol., kdy zde žil lid knovízské kultury. První písemná zmínka o Měrunicích pochází z roku 1295 a popisuje vladyku Jana, který vlastnil zdejší tvrz a patrně i ves. Ve 14. století zde byl vybudován kostel sv. Stanislava, který je dnes zařazený v ústředním seznamu kulturních památek České republiky a je dominantou obce. V obci působí sbor dobrovolných hasičů a fotbalový klub.


První písemné zmínky o Měrunicích pocházejí z 12. století, kdy obec patřila k teplickému klášteru zasvěcenému Janu Křtiteli, jehož zakladatelkou byla královna Judita, manželka krále Vladislava I.

Nejstarší osídlení je známo již o mnoho dříve. Již v 8.století zde žil lid knovízké kultury. První doklad prokazující existenci obce pochází z roku 1295 a zmiňuje se o vladykovi Janu, který vlastnil zdejší tvrz, nejstarší budovu v obci, která je dodnes součástí statku, a vlastnil patrně i ves. Podle Přemysla Peera v knize „Dějiny Teplicka do roku 1848“ byly Měrunice zemanskou vesnicí. V letech 1310-1325 se uvádí na tvrzi měrunické zeman Mikula,který drží část vsi. Název obce se vyvíjel z názvu Miroňice, což by mohlo značit lid Miroňův. https://www.merunice.cz/titulni-stranka/

Vytvořeno 18.10.2019 10:01:05 | přečteno 595x | lada.hubackova
load