Turistický a informační portál

Bílina

Ledvice

IMG 5536

Město Ledvice leží v těsném sousedství Bíliny. Je charakteristické zcela ojedinělou přítomností průmyslu na svém území. V jejím sousedství stojí úpravna uhlí, která zaměstnává podobně jako elektrárna lidi žijící v širokém okolí. Bezprostřední blízkost těžní jámy dolu, která se má v budoucnu stát obrovský jezerem, dává městu vidinu rozvoje i pozitivní proměny životního prostředí. Přestože má na současný vzhled obce vliv zejména důlní činnost, nachází se v obci příjemná zákoutí zvoucí k odpočinku.


Kdy přesně vznikla zdejší obec se svým jménem, nebylo dosud historicky zjištěno. Vznik obce Ledvice se datuje až do 13. století, první písemná zmínka o vsi pochází již z roku 1209. O tomto ranném období existence Ledvic se bohužel 
ledvice historynezachovaly téměř žádné zprávy. Název obce v průběhu let neprodělal téměř žádné výraznější změny.V latinských textech je ves uváděna jako Ledwic, v německých pak jako Ladowitz.

Obec Ledvice byla 15.ledna 1898 povýšena nejdříve na městys, na město byla povýšena císařským rozhodnutím 28.prosince 1911. František Josef I. 14.dubna 1912 vydal o povýšení privilegium a tím byl městu přidělen znak (jeho štít je dělený kosmým zeleným břevnem na dvě části, nahoře stříbrnou a dole černou, na zeleném břevnu leží tři zlaté pětilisté růže. Štít obklopuje ornamentální bronzová obruba, na jejímž horním okraji spočívá zděná koruna s pěti viditelnými stinkami). Barvy znaku symbolizovaly odvětví, jimiž se tehdejší obyvatelstvo živilo. Byla to: těžba uhlí, výroba porcelánu a zemědělství.

Zdejší obyvatelé se věnovali především zemědělství, později se tu rozmohla také výroba porcelánu.

http://www.ledvice.cz/ 


Vytvořeno 18.10.2019 10:00:55 | přečteno 894x | lada.hubackova
load