Turistický a informační portál

Bílina

Výlety s Cepíkem - Radovesická výsypka

20210519 175804

Radovesická výsypka se nachází východně od Bíliny, odkud sahá až k okraji obcí Kostomlaty pod Milešovkou, Štěpánov a Štrbice. Vznikla postupným navážením zeminy z hnědouhelného dolu Bílina v letech 1969 až 2003.

V místech dnešní výsypky se dříve nacházelo celkem pět vesnic – Lyskovice, Chotovenka, Hetov, Dřínek a největší z nich Radovesice.

Na 680 ti milionech metrů krychlových jílu a písku započala řada rekultivací, na kterých se dodnes stále pracuje. Vzniká tak místo vhodné k odpočinku, rekreaci a sportovnímu vyžití. Novou silnici vedoucí z Bíliny do Kostomlat pod Milešovkou lemuje cyklostezka dlouhá přes 6 km. Pro pěší je připravená přes 10 km dlouhá naučná stezka s několika poznávacími panely. Na těch se dozvíme zajímavosti o zdejší fauně, floře, geologii nebo historii zaniklých obcí. Tato modře značená trasa začíná na Mírovém náměstí, pokračuje přes Hradiště, Cestu malířů směrem k Radovesické výsypce. Na té se nám postupně otevírá výhled na celé město Bílina, elektrárnu Ledvice a velkou část Krušných hor. Zavede nás až do Kostomlat pod Milešovkou, kde se můžeme občerstvit a odměnit krásným výhledem z věže zříceniny hradu Kostomlaty.

Na Radovesické výsypce si přijdou na své i méně zdatní turisté či maminky s dětmi. Kromě modře značené trasy je protkána sítí cest vedoucích k řadě rybníčků, vodních nádrží a krásných vyhlídkových míst.

Tip: Cestu k výsypce si můžete zkrátit autem či MHD a začít ji v sídlišti Za Chlumem, kde můžete navštívit Pohádkový les.

Délka trasy: od 3,7 km do 14 km

Výchozí bod: Hlavní nádraží Bílina

Určeno pro: všechny věkové skupinyRadovesická výsypka

Fotogalerie Radovesické výsypky
Radovesická výsypka 1

Radovesická výsypka 1

 
Radovesická výsypka 2

Radovesická výsypka 2

 
Radovesická výsypka 3

Radovesická výsypka 3

 
Radovesická výsypka 4

Radovesická výsypka 4

 
Radovesická výsypka 5

Radovesická výsypka 5

 
Radovesická výsypka 6

Radovesická výsypka 6

 
Radovesická výsypka 7

Radovesická výsypka 7

 
Radovesická výsypka 8

Radovesická výsypka 8

 
Radovesická výsypka 9

Radovesická výsypka 9

 
Radovesická výsypka 10

Radovesická výsypka 10

 
 
Vytvořeno 25.5.2021 13:22:23 | přečteno 1600x | lada.hubackova
load