Turistický a informační portál

Bílina

Zřícenina hradu Kostomlaty

Kostomlaty1

Hrad založili po roce 1300 páni z Rýzmburka, nazývaní také páni z Oseka, původně Hrabišici. První písemná zmínka o hradu pochází z roku  1333, kdy ho Boreš z Oseka prodal Chotěborovi z Herštejna. Dva roky na to prodal Chotěbor Kostomlaty markraběti moravskému, pozdějšímu českému králi a císaři Karlovi IV. Hrad se tak stal manstvím českého krále. Neznámo kdy udělil Karel IV. hrad v léno pánům ze Žerotína. Dokládá to fakt, že v roce 1370 byl novým farářem Kostomlat Habart starší ze Žerotína. V roce 1388 prodal Plichta ze Žerotína hrad Jindřichu Škopkovi z Dubé. 

Majitel hradu v době husitských válek, Albrecht Škopek z Dubé, byl komtur řádu německých rytířů v české provincii. Husité během válek Kostomlaty několikrát obléhali, poničili, ale nedobili. Na jaře roku 1434 hrad oblehl a dobil husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic. V roce 1435 již byl oficiálním vlastníkem hradu.

Roku 1841 začal Josef Fenzel z Kostomlat v dolním hradu stavět výletní restauraci. Vystavil zde předměty, které nalezl při kopání základů.  Hostinec a také rozhledna ve velké věži zanikly v padesátých letech dvacátého století. Z hostince zbyla jen část zdí a sklep. 

V roce 1998 bylo založeno Občanské sdružení pro záchranu hradu Kostomlaty, které o památku pečuje. V roce 2014 sdružení dokončilo opravu velké věže, ve které byla opět zřízena rozhledna. 

 Spolek pro záchranu hradu Kostomlaty.Vytvořeno 18.10.2019 10:08:17 | přečteno 2344x | lada.hubackova
load