Turistický a informační portál

Bílina

Radovesická výsypka

Rad2

Modrá turistická trasa

Jedná se o unikátní novou turisticky naučnou trasu, která vznikla na místě bývalé výsypky Severočeských dolů a.s. V této oblasti kdysi stávaly obce, které v 70. letech ustoupily těžbě uhlí. Naučná stezka seznamuje nejen s faunou a flórou, která se v těchto místech zásluhou rekultivací obnovila, ale také s historií zaniklých obcí.

Bílinská přírodovědná společnost z.s. navrhla a za velké podpory a pomoci dalších institucí zrealizovala na Radovesické výsypce novou turistickou trasu a rozsáhlý informační systém sestávající z 20 informačních panelů, rozesetých podél komunikací po celé výsypce. Modře značená turistická trasa je dlouhá 10 km a spojuje přes Hradiště, údolí Bezovka a výsypku město Bílina s obcí Kostomlaty pod Milešovkou. Značení provedl Klub českých turistů nejen na přirozené prvky, ale také na řadu objektů k tomu speciálně nainstalovaných s pomocí Severočeských dolů a.s., mimo jiné na pro tuto trasu typické pískovcové balvany z povrchového dolu Bílina. Budování turistické trasy podpořilo mimo jiné rovněž Město Bílina. 

Informační systém tvoří dvacítka panelů, rovnoměrně rozmístěných na ploše výsypky informujících o přírodních, geologických, báňských a historických zajímavostech vázaných na okolí panelů. Některé z těchto panelů se nacházejí přímo na turistické trase. Na zhotovení a instalaci panelů informačního systému se finančně i věcně podílely Severočeské doly a.s. a Ústecký kraj, odborná náplň panelů byla vytvořena Bílinskou přírodovědnou společností. Řada informačních panelů spolu s cedulemi začátku a konce obce na rekultivačních komunikacích informuje o historii obcí zaniklých z důvodu budování výsypky a o jejich poloze ve stávajícím terénu. Turistická trasa prochází například přímo bývalou obcí Radovesice. Dnes by rekultivovanou krajinu málokdo poznal. Kopce zeminy navozené z povrchového dolu Bílina jsou poseté vegetací a svůj domov zde našlo plno nových i původních druhů živočichů.

Autoři panelů: Karel Mach, Zdeněk Dvořák, Jana Boršiová, Jiří Vaník a Ivan Bílý

Kudy z nudy

Modrá trasa začíná na Mírovém náměstí, pokračuje přes Hradiště, Cestu malířů směrem k Radovesické výsypce. Trasa je vhodná i pro cyklisty z Hradiště přes panelovou cestu přímo k Radovesické výsypce. Z rekultivované výsypky se dostanete po modré až do Kostomlat. Mezi historickým centrem a Hradištěm se u farní budovy nachází mříž, která se otevírá v 5:00 a zavírá ve 22:00 hodin. Od Hradiště je možné projít Tyršovu ulici a Seifertovou ulicí zpět na Mírové náměstí. 

 

Modrá cesta

Fotogalerie výsypka
Pod Hradištěm

Pod Hradištěm

 
Pod Hradištěm

Pod Hradištěm

 
K Hradišti

K Hradišti

 
K Cestě malířů

K Cestě malířů

 
Cesta malířů

Cesta malířů

 
Cesta malířů

Cesta malířů

 
Cesta směr Radovesická Výsypka

Cesta směr Radovesická Výsypka

 
U Štoly

U Štoly

 
Radovesická výsypka

Radovesická výsypka

 
Zastavení u rybníka

Zastavení u rybníka

 
Cesta na Bořeňskou vyhlídku

Cesta na Bořeňskou vyhlídku

 
Rozcestník na Bořeňské vyhlídce

Rozcestník na Bořeňské vyhlídce

 
Obora

Obora

 
Zastavení u Radovesic

Zastavení u Radovesic

 
Zaniklá obec Radovesice

Zaniklá obec Radovesice

 
Radovesická výsypka mapa

Radovesická výsypka mapa

 
 
Vytvořeno 12.11.2020 10:52:18 - aktualizováno 12.11.2020 10:57:59 | přečteno 4711x | lada.hubackova
load