Bořeň

Přírodní dominanta
Skalnatý kopec Bořeň (539 m n.m.) je jednou z nejvýznamnějších lokalit na Bílinsku. Nachází se jižně od města Bíliny v národní přírodní rezervaci. Jedná se o nejčastější turistický cíl v okolí a je také vyhledávaným místem horolezců. Na vrchol Bořně se turisté dostanou pouze pěšky. Výchozím bodem je turistická chata Bořeň, kde vede naučná stezka. K chatě je možné pohodlně dojet autem a zaparkovat na parkovišti. Chata Bořeň je dočasně uzavřena.
Bořeň z pohledu geologa
Moderní metody odhalily tajemství tohoto mytického místa. Současná představa o geologické stavbě a vzniku Bořně je tak založená na povrchovém průzkumu, leteckém snímkování a geologickém průzkumu na sousedních znělcových útvarech. Hora vznikla zhruba před 33 až 35 miliony let výlevem středně vazkého magmatu. Svislý letecký pohled na horu prozrazuje téměř dokonalý kruhový půdorys tělesa, což potvrzuje teorii o jejím sopečném původu.
Květena na Bořni
Bořeň patří mezi nejvýznamnější a nejzajímavější botanické lokality v České republice, protože představuje mimořádnou rozmanitost květeny. Na území Bořně dnes najdeme téměř 500 druhů vyšších rostlin. Zajímavé je zastoupení vzácných druhů skalniček, které se zde udržují díky extrémním ekologickým podmínkám. Mezi významné rostliny patří například astra alpská, hvozdík sivý, tařice skalní nebo koniklec luční.
Významná fauna
Lokalita má i své zvířecí obyvatele, kteří si na Bořni našli svůj domov. Žije zde 92 druhů ptáků, z nichž 22 druhů patří mezi chráněné a je také historickým hnízdištěm výra velkého (Bubo bubo). Své místo tu mají obratlovci jako ropucha zelená, ještěrka obecná nebo užovka hladká. V okolí se vyskytuje 12 druhů měkkýšů a velké množství druhů motýlů.
Mýty a zajímavosti o Bořni
Měřiči Dolů Bílina použili fotogrammetrickou metodu na přesné změření hory. Následně byl vytvořený digitální model Bořně a vypočítal se objem nad okolním terénem. Výsledkem bylo zjištění, že Bořeň nepatří mezi největší znělcové útvary, jak se mylně uvádí ve starší literatuře a některých turistických průvodcích. Existuje řada méně výrazných znělcových těles, která svým objemem Bořni výrazně konkurují nebo jej dokonce převyšují, jako například Ryzel v sousedním Mostě. Velikost dává Bořni jeho solitérní poloha nad hluboce zařízlým údolím řeky Bíliny. To ale nemění nic na faktu, že jde o nejkrásnější kopec Českého Středohoří. Podobné útvary najdeme na řadě míst ve světě. Nejznámější je Ďáblova hora ve Spojených státech v severovýchodním Wyomingu.
Není zcela jasné, jestli název hory Bořeň je ženského nebo mužského rodu a původ názvu také není jistý. Podle jedné bílinské pověsti dala jméno hoře manželka knížete Kroka, Bořena, která se nemohla smířit s mužovou smrtí. Nešťastná bloudila krajem, až uviděla vysokou skálu. Vstoupila na její vrchol, pohlédla dolů a uviděla šedivou Krokovu hlavu, zvedající se z řeky. Kněžna se vrhla dolů ze skály, do manželovy náruče, ale nalezla jen smrt. Lidé po této události nazvali horu jejím jménem. Pro německé obyvatelstvo byl tento název jazykolamným problémem, takže na starších německých mapách se nejčastěji, kromě poněmčeného názvu Borschen, vyskytuje název hory Biliner stein.
Současnost
Lokalita kolem Bořně má od roku 1946 statut rezervace, dnes národní přírodní rezervace. Jako Evropsky významná lokalita (EVL) je zahrnutá do evropského systému Natura 2000. Sběr čehokoli, kromě odpadků, které zde zanechávají neukáznění turisté, je zakázán. Pohyb je povolen pouze po vymezených trasách.