Turistický a informační portál

Bílina

Areál Kyselka

Lázeňský komplex Kyselka, autor: Lada Hubáčková

Odpočinková zóna

Lázeňský areál Kyselka je vzdálený od centra Bíliny jen několik minut chůze. Nachází se zde novorenesanční soubor lázní obklopený památkově chráněným lesoparkem s unikátní Lesní kavárnou. V areálu je také komplex sportovišť, minigolf a koupaliště s kempem a restaurací.

Lázeňské budovy

Na konci 19. století byly lázně chloubou města. V roce 1855 byl zbudován lázeňský park a postupně byly postaveny lázeňské stavby, které tvoří stáčírna, inhalatorium a hlavní budova lázní.  Tento krásný komplex je dílem architekta Franze Sablicka. V hlavní budově byly umístěny převážně pokoje pro lázeňské hosty, v jídelně lázní byly při zvláštních příležitostech pořádány výstavy.

Inhalatorium sloužilo především k lázeňským procedurám, v jeho proskleném atriu, které se městu podařilo zrekonstruovat, vyvěrá pramen Bílinské kyselky. Tato část inhalatoria bývá zpřístupněna při akcích města konaných v areálu Kyselky několikrát do roka a lidé tak mohou ochutnat Bílinskou kyselku přímo z pramene.

Provoz lázní byl v devadesátých letech ukončen. V současné době funguje stáčírna minerálních vod, jejímž majitelem a zároveň distributorem Bílinské kyselky je firma Bohemia Healing Marienbad Waters a.s. Tato společnost v roce 2012 zahájila rozsáhlou rekonstrukci, která byla dokončena o dva roky později. Stáčírna byla opravena podle dochovaných materiálů a dokonale kopíruje stav budovy z 19. století.

Památník Reussových

O proslulost a široké využití minerálních zdrojů na Kyselce se zasloužil geolog a balneolog Franz Ambros Reuss a jeho syn August Emanuel Reuss, kteří působili jako lékaři v lobkovických lázních. Potvrdili léčivé účinky nejen bílinské kyselky, ale i hořké vody pramenící v nedalekých Zaječicích. Těmto významným odborníkům byl v 19. století z obecní sbírky vybudován památník, který dodnes tvoří dominantu lázeňského komplexu. V roce 2017 byl památník zrekonstruován.

Lesní kavárna

Jedním z romantických míst lázeňského parku je stylová stavba Lesní kavárny. Tento dřevěný lovecký pavilon vybudovaný ve švýcarském stylu na popud knížete Moritze Lobkovice u příležitosti konání Zemské jubilejní výstavy v Praze byl po skončení výstavy rozebrán a převezen do lázeňského parku, kde byl ve stejné podobě znovu postaven. Je obdivuhodné, že tento architektonický unikát postavený ze dřeva přečkal bez úhony pohnuté doby dvou světových válek a od roku 1893 slouží jako romantická kavárnička až do dnešních dnů.

Další možnosti využití volného času v areálu Kyselka

V krásné přírodní scenérii lázeňského parku je umístěno koupaliště s autokempem a restaurace. Součástí vybavení koupaliště je 60 m tobogán, skokanská věž a brouzdaliště, hřiště pro plážový volejbal, nohejbal, stolní tenis a restaurace s terasou. V těsném sousedství koupaliště láká návštěvníky i ze vzdálenějšího okolí zrekonstruovaný chatkový kemp s parkovacími místy vyhrazenými i pro karavany a stanování. Sociální zařízení a příjezd do chatiček jsou bezbariérové.

Dalším oblíbeným místem je minigolf umístěný na jižní stráni lázeňského parku, skrytý v zeleni vzrostlých stromů vytvářející příjemnou pohodu pro aktivní odpočinek. Součástí minigolfové dráhy je i restaurace s terasou.

V letních měsících oživují kulturní dění koncerty a filmové promítání v letním amfiteátru. Hned vedle je zvířecí koutek s kamerunskými kozami a vřesovištními ovcemi - oblíbený cíl procházek parkem.

V lokalitě Kyselky je umístěn také komplex sportovišť zahrnující fotbalový stadion s travnatým povrchem a tréninkové fotbalové hřiště s umělým povrchem. Rovněž tu jsou tenisové kurty, kuželna a atletický stadion s tartanovým povrchem.  Areál je propleten běžeckými stezkami a nabízí dokonce i přírodní posilovnu.

Areál Kyselka

Hlavní budova lázní Kyselka, autor: Lada Hubáčková

Hlavní budova lázní Kyselka

 
Lázně - stáčírna

Lázně - stáčírna

 
Lesní kavárna

Lesní kavárna

 
Inhalatorium

Inhalatorium

 
Stáčírna Bílinské kyselky

Stáčírna Bílinské kyselky

 
Lázeňský komplex Kyselka, autor: Lada Hubáčková

Lázeňský komplex Kyselka

 
Restaurace U Kádi, autor: Lada Hubáčková

Restaurace U Kádi

 
Taneční altán v lázeňském parku, autor: Lada Hubáčková

Taneční altán v lázeňském parku

 
 
Vytvořeno 27.3.2019 9:13:10 - aktualizováno 28.3.2020 7:19:26 | přečteno 7305x | tana
load