Turistický a informační portál

Bílina

Centrum města

Náměstí3

Historické zajímavosti v centrální části města. 

Centrum města si zachovalo částečně historický ráz, který dotváří nově opravené náměstí. Historickou zajímavostí je Mariánský sloup a kašna se sochou sv. Floriána z 2.poloviny 17. století.  Dominantu středu města představuje městská secesní radnice z  počátku 20. století. 

Barokní zámek

Jednou z nepřehlédnutelných dominant města je barokní zámek z let 1676 až 1682 s přilehlým zámeckým parkem. Podle plánů Giovanniho Pietra ZámekTencally byl přestavěn z gotického hradu architektem Antoniem Della Porta. Z původního hradu zůstala sklípková hvězdicová klenba s lobkovickým erbem ve svorníku a kamenná bašta zvaná Manda, jako zbytek bývalého hradního opevnění, na východní straně dnešního zámeckého areálu. V roce 1840 pak byla přistavěna budova zimní zahrady. Protáhlá bloková budova s nárožními bastiony vzhlíží svým západním průčelím na náměstí. Zámek je v soukromém vlastnictví a v současné době je uzavřen.

 Kostel sv. Petra a Pavla

V celé architektuře se prolínají gotické a renesanční prvky, vzniklé za přestavby v letech 1573 – 1575 po požáru města. Kryštof Popel a jeho manželka KostelAnna tehdy věnovali nově vysvěcenému kostelu 3 zvony, ulité v Ostrově u Karlových Varů. Přestavbou se z původně gotické stavby zachovalo zdivo ze 13. století v prostřední a jedné boční lodi.  Zajímavé jsou dva renesanční náhrobky Jiřího a Litvína z Lobkovic z období po roce 1580. 

Vedle kostela sv. Petra Pavla boží muka ze 17. století restaurovaná městem v r. 2006 a sochy přestěhované z okolních vesnic, které musely ustoupit těžbě uhlí. Socha sv. Antonína Paduánského byla přestěhována do Bíliny v r. 1973 z Liptic a  socha sv. Floriána z Jenišova Újezda.

 

Sochařská díla zdobící Mírové náměstí

IMG 5791Jméno Václava Ferdinanda z Lobkovic je spojené zejména s přestavbou tehdejšího hradu a dalších městských domů. Jako podporovatel výstavby města se zasloužil i o sochařskou výzdobu. Bílinské náměstí od té doby zdobí barokní kašna se sochou sv. Floriána  z let 1682 a mariánský sloup od G.P.Toscany, postavený patrně i v souvislosti s morem v r. 1680.

 

Radnice

Impozantní budova radnice byla vybudována v letech 1908 – 1911. První zasedání městské rady se zde konalo 18. 8. 1911. Interiéry radnice jsou vyzdobeny dřevěným obložením a dřevořezbami. Zrenovovaná obřadní síň jeIMG 5587 zdobená řadou balkonů. Samotná 50 m vysoká radniční věž se honosí vzácnými hodinami poháněnými hodinovým strojem, který je stále v provozu. Radniční věž je z technických důvodů veřejnosti nepřístupná.

 

 

 

 


Vytvořeno 27.3.2019 9:12:28 | přečteno 415x | tana
load