Turistický a informační portál

Bílina

VÝSTAVA: Se skicákem na cestách

70508056 2656870021012440 7098593565961355264 n

Zajímavé přírodní úkazy, pokroucený strom, rozbitá socha v parku a další zvláštnosti, které jsou povětšinou lidmi opomíjené, některé malíře doslova magicky přitahují. Z toho důvodu si malířka Renata Jedličková již neumí bez svého skicáku a pastelů představit žádnou cestu. Také o tom vypovídá její říjnová výstava v Galerii Pod Věží „Se skicákem na cestách“, kde si mohou návštěvníci prohlédnout postřehy z jednotlivých cest, které malířka navštívila.


Cesta k výtvarné tvorbě by se zdála pro Renatu Jedličkovou snadná. Narodila se v Praze v rodině výtvarníka a středoškolského profesora. Učarovala jí ale chemie, kterou také vystudovala. „K malování jsem se prakticky dostala až v době, kdy mi děti odrostly. Vážněji se výtvarným technikám věnuji asi od roku 2008,“ prozradila o sobě malířka, která školní léta prožila v Sokolově a v současné době žije v Karlových Varech. Kromě kresby a malby se věnuje grafice, keramice, dřevořezbě a dalším různým výtvarným technikám.

Dvanáct let navštěvovala Základní uměleckou školu pro dospělé a prošla si kurzem Figura a portrét, který se pořádal v pražské Národní galerii. Volnou grafiku vystudovala na Ústavu designu v Plzni. „Každoročně se účastním letních plenérů a společenských výstav s několika skupinami přátel výtvarníků. Z toho vyplývá, že krajinu maluji nejraději akvarelem, pastelem, ale i obyčejnou tužkou“, uvedla s tím, že se také v posledních letech účastní bílinských malířských plenérů, přestože dříve jen městem projížděla. „Město mě nadchlo svým náměstím, radnicí a nádherným lázeňským parkem. Bořeň se nedá svou siluetou přehlédnout, proto do Bíliny ráda jezdím a  postupně maluji objekty, které se mi líbí.“

Renata Jedličková se narodila ve znamení býka a jejím nejoblíbenějším místem je horská louka v Krušných horách odkud je vidět kopec Klínovec, Jáchymovo údolí a Doupovské hory.

Vernisáž výstavy se koná 6. října 2022 od 17:00 hodin v Galerii Pod Věží. Výstava potrvá do 31. října 2022. Vstupné zdarma.


Vytvořeno 4.10.2022 15:28:15 | přečteno 344x | lada.hubackova
load