Turistický a informační portál

Bílina

Vítá vás obec Radovesice

021

Radovesickou výsypku najdeme východně od Bíliny a značná část její plochy se nachází v katastru obce Hrobčice. Představujeme další část ze seriálu o Radovesické výsypce. 

V současné době je výsypka zpřístupněna veřejnosti, ale stále zde probíhají dokončovací rekultivační práce a silniční propojení přes výsypku z Kostomlat do Štěpánova, Razic a Bíliny. Přesto je zde již vyznačená modrá turistická trasa s naučnými cedulemi. Zajímavostí jsou cedule s označením obcí, které v 70. letech ustoupily těžbě uhlí. Jednou z nich je obec Radovesice. O tom, že jste došli do obce, vás informuje nejen samotné označení obce, ale také informační cedule, která seznamuje s archeologickými a geologickými nálezy v této oblasti.

020Lokalita je unikátní svým křídovým a rulovým podložím. Na původní, i místy vulkanickém podloží je uloženo až 130 metrů miocénních jílů a písků přemístěných z lomu Bílina. Během sypání Radovesické výsypky byla prováděna v jejím předpolí těžba ornice, spraše, křídových slínovců a některých vulkanických těles. Během této těžby byla zjištěna mnohá nová geologická fakta o této rozsáhlé ploše a provedlo se mnoho významných nálezů z oblasti paleontologie a mineralogie.

Zdroj: Bílinská přírodovědná společnost
Vytvořeno 10.2.2021 18:39:52 | přečteno 934x | lada.hubackova
load