Originální hliněný džbánek je k vidění v informačním centru

Upřesnění historických údajů na základě dochovaných listin, pohlednic nebo jiných artefaktů přináší radost všem, kteří se o minulost města aktivně zajímají. Není důležité, jestli kvůli archivaci, pracovní činnosti nebo jen jako koníček.
Do informačního centra Pod Věží přibyl zajímavý dárek od Karla Berana z Bíliny, a to originální kameninová nádoba, do které se stáčela Bílinská kyselka ve 2. polovině 18. století. Původně se Bílinská kyselka stáčela do hliněných džbánků, které se zalévaly voskem a rozvážely po okolí. V informačním centru je k vidění již modernější pojetí, pravděpodobně krátce před výrobou prvních láhví. Prvním výrobcem kameninových džbánků byl Josef Rösler.
Pro zajímavost v roce 1860 bylo vyvezeno 400 000 džbánků kyselky, v roce 1875 již 700 000 láhví, a v roce 1889 to bylo 2 225 000 láhví. Největším odběratelem bylo Německo, kam šla v 70. letech 19. století téměř polovina produkce. *
Již tehdy byly známé léčivé účinky Bílinské kyselky a lékaři ji doporučovali při nemocech dýchacích cest, záduše, při nemocích ledvin a močových cest, také revmatismu a v neposlední řadě při poruchách nervového systému.
Dalším unikátem je původní kniha Ságy a povídky psaná v německém jazyce od sběratele historických listin a fotografií, Zdeňka Lipperta. Jedná se o sbírku povídek a bájí ze Středohoří a Krušnohoří, kde se čtenáři dočtou o Bořeňské čarodějnici nebo kouzelném zámku v Bořni. Kniha Ságy a povídky v českém jazyce je k dostání v Informačním centru Pod Věží za 220 Kč.
*zdroj kniha Bílina v zrcadle staletí