O Radovesicích se rozhodlo v 60. letech

U nové silnice ze sídliště Za Chlumem směrem na Kostomlaty je odbočka na Radovesickou výsypku, kde najdeme jednu z celkem dvaceti informačních tabulí. Z centra města po Litoměřické ulici do sídliště Za Chlumem je možné dojít za zhruba 30 minut. Cesta pokračuje po kostomlatské silnici zhruba 5 minut. Parkovat je možné u chlumských garáží.
Cesta je dobře schůdná a lze ji absolvovat s kočárkem nebo invalidním vozíkem. V zimním období jsou hlavní cesty na Radovesické výsypce protažené a je tedy možné ji kdykoli turisticky využít.
Z informační cedule se dozvíme příběh o tom, jak vlastně tato výsypka vznikla a z jakého důvodu. Na mapě, kterou vytvořili členové Bílinské přírodovědné společnosti, najdeme tento informační panel pod označením Re1. Státní orgány v 60. letech minulého století rozhodly, že se v Bílině vybuduje povrchový velkolom, postavený na nových technologiích. Postupně se vybudoval pásový dopravník, úpravna uhlí, přibylo kolesové rýpadlo a zakladač. Zcela se utlumila v Bílině hlubinná těžba uhlí.
Z důvodu založení lomu a výsypek bylo smazáno z mapy 10 obcí. Zhruba sedm tisíc obyvatel z obcí, které měly zcela zaniknout, se přestěhovali do Bíliny, Duchcova, Mostu a Teplic. Radovesická výsypka fungovala od roku 1969 až 2003, bylo na ní včetně části Jirásek přepraveno 680 mil. mᵌ jílu a písku.
Samotná obec Radovesice se rozkládala v údolí Lukovského potoka v nadmořské výšce 279 m při cestě mezi Kostomlaty pod Milešovkou a Razicemi. Údolí obklopovaly kuželovité vrchy Českého středohoří. Doba založení obce není známá, ale první bezpečně doloženou zprávou o její existenci zůstává listina Přemysla Otakara II. Pro osecký klášter z roku 1254, kde je zmiňován Vít z Radowischiz. Další zmínka pochází z roku 1333. Nejpozději v roce 1352 byl vystavěn kostel Všech svatých. V 60. letech 19. století byl postaven nový kostel. V obci fungovala mateřská a základní škola a dokonce i četnická stanice.
Pro Radovesice se staly osudná 60. léta, kdy se začalo proslýchat, že má být obec zlikvidována a na jejím místě má vzniknout výsypka velkolomu Maxim Gorkij (zkratka VGM se používá dodnes). Občané se snažili proti tomuto rozhodnutí protestovat a chtěli postavit Radovesice nové, ale to se nestalo. Pro obyvatele bylo vystavěno sídliště Za Chlumem. Nezmizely jen obce, lidé, ale také pestrá příroda, úrodná půda a přírodní rezervace. Oficiálně obec zanikla 15. 2. 1971 tedy přesně před 50 lety.
Informace o zaniklých obcích je možné získat zakoupením knihy Hrobčicko v Informačním centru Pod Věží.