Turistický a informační portál

Bílina

Dílna ručního papíru vyrábí regionální produkt

Irenka Styrandova vernisaz, portr 1 JPG

Po výtvarnici a návrhářce Evě Vágnerové, která vystavovala své umělecké výšivky v Galerii Pod Věží, patří měsíc únor obrazové výstavě ručního papíru Ireny Štyrandové. Papír se jí stal doslova osudným a dnes je nejen jejím koníčkem, ale také způsobem vyjádření.

Ručnímu papíru se věnuje od 80. let minulého století. „Učila jsem chemii, papírenské technologie, nauku o materiálu a praktická cvičení s uměleckým zpracováním papíru na VOŠ  OT a SŠ  ve Štětí celých 33 let. Měla jsem na starosti i provozování školní dílny ručního papíru pro potřeby výuky,“ prozradila své začátky Irena Štyrandová. Poslední aktivita u ní vyústila do vlastního projektu a  v roce 2003 s ostatními nadšenci založila Dílnu ručního papíru.

 

Kde vznikla myšlenka na výrobu dekorací a obrazů z ručního papíru?

Po zvládnutí  pracovního postupu tradiční technologií klasického čerpání archů na síto jsem začala vytvářet artefakty větších rozměrů, které se řadí do výtvarného směru Paper Art, česky můžeme vyjádřit jako „umění papíru“. Tímto termínem je označována umělecká tvorba, jež v papíru jako materiálu objevila inspiraci a potenciál. Počátky Paper Artu spadají do 70. let 20. století a je aktuální stále.

Pro své významné vlastnosti je papír například ve formě obrazů, autorských knih, plastik povýšen na umělecké dílo a nesehrává vedlejší roli jen jako podklad pro grafiku a kresbu.

 

Z čeho dekorace vyrábíte a kde berete suroviny?

Papír se vyrábí z rostlin již 2000 let. V Evropě pro ruční papír byly základními surovinami  bavlna, len a konopí.  V současnosti se papír vyrábí  vařením dřeva a vniklý vlákenný polotovar se nazývá buničina. Používám tyto zdroje a v neposlední řadě i recyklovanou surovinu, tedy sběrový papír.

 

Kdo jsou vašimi zákazníky a kde si můžeme dekorace prohlédnout?

Vyrobit ruční papír je náročné a ojedinělé řemeslo. Ruční papír se  používá pro významné události, jako je např. promoční, svatební oznámení, diplomy a jiné vzácnější tisky, rovněž pro osobní či reprezentativní firemní korespondenci. Uměleckou tvorbu představujeme na výstavách. Ojediněle najdete  zastoupenou v galeriích a muzeích.  Artefakty jsou ke shlédnutí  i v hradební věži opevnění města Litoměřice, kde Dílna sídlí.

 

Jste jediná výrobna ručního papíru v ČR?

Na severní Moravě existuje kulturní památka Ruční papírna Velké Losiny, a.s., také ruční papírna ve Zdislavě nebo svou dílnu má také Stará škola Želetice u Znojma. Naše Dílna ručního papíru otevřela letos prvou a jedinou výstavní expozici v Čechách nazvanou Příběh papíru. Seznamuje s historií i současnou výrobou papíru. Naše činnost je zaměřena především na vzdělávání a tradici. Jsme nositelé Regionální značky České Středohoří - regionální produkt. Pořádáme speciálně zaměřené tvůrčí dílny pro školáky i širokou veřejnost. V nabídce máme také zajímavou procházku městem s průvodkyní a se sluchátky. Vše je vždy přizpůsobeno věku a objednávce. Otevíráme na jaře, asi v polovině dubna. www.rucnipapir.com.

Výstava potrvá do 28.2. 2022. Dernisáž výstavy se koná 1.3. 2022 od 16:00 hodin. Výstavu je možné navštívit od pondělí do pátku v době otevření Informačního centra Pod Věží. Vstup volný. 

 


Vytvořeno 26.1.2022 13:56:43 | přečteno 1220x | lada.hubackova
load